Časté otázky

Otázky k doprave

Môžem si latrínu aj osobne vyzdvihnúť?

Áno. Po telefonickom ohlásení termínu prevzatia na adrese: Prečín 352.

Dodávate latríny v rozobratom alebo zloženom stave?

Latríny štandardne dodávame v rozobratom stave na štyri steny + strecha + vnútorné časti. Latrína má ale už osadené všetky súčastky (pánty, zavieračiky, krytina, paklíky), zmontujú sa len hotové dielce. Dĺžka montáže je podľa zručnosti montážnika 5–15 minút. Latríny dodávame v rozobratom stave z dôvodu hmotnosti a transportných možností. (transport cez úzku bránu a pod.) Latrínu Vám naši montážnici v prípade potreby ochotne zmontujú.

Dopravíte mi latrínu priamo na pozemok?

Latrínu Vám dopravíme až priamo na pozemok, na ktorý je prístup osobným autom resp. dodávkou, teda po spevnenej ceste. ( t.z. zjaznodsť dodávkou, alebo osobným autom s prívesom).

Aká je cena za dopravu latríny?

Cena dopravy je 10–35€, podľa vzdialenosti. Presnú cenu dodania Vám upresníme v objednávke.

Ako dopravujete latríny?

Latríny rovážame na dodávke (do 3,5t) alebo na osobnom aute s prívesom. (do 2t).

Ako sa dá latrína prevážať?

Latrínu je možné prevážať v zmontovanom, aj rozmontovanom stave. V rozmontovanom stave ju je možné pohodlne previesť na prívesnom vozíku, alebo vo väčšom osobnom aute so sklopenými sedadlami, napr. v aute FABIA combi/ OCTAVIA combi, nieje úplne možné zatvoriť zadné dvere. Rozmery balíka sú 1300(1000) x 2100 × 250 mm. Šírka je 1000 mm, len na konci bočných dielcov je šírka 1300 mm.

Otázky k montáži

Aké základy potrebujem nachystať pod latrínu?

Pod latrínu je vhodné pripraviť základy. Tieto je môžné zrealizovať viacero spôsobmi. Pri rovinatom teréne, sklon pod 10%, postačia 4ks betónových kociek o rozmere min. 25 × 25 × 8 cm. Kocky podsypeme kamenivom fr. 0/16 na hĺbku min. 100 mm. Pôdorysné rozmery takéhoto základu, teda vonkajšie rozmery hrán kociek sú 850 × 1050 mm. Odpadovú jamu je vhodné umiestniť pod zadnú polovicu základu. Betónové kocky je možné v cene do 0,5€ bežne kúpiť v stavebninách, ako sortiment betónových a záhradných dlažieb. Obdobne je možné zabetónovať pásové základy pod latrínu. Tie je možné celé vyšalovať, alebo použiť typizované debniace tvárnice opt. hrúbky 150 – 200 mm. Na základ rozmeru 850 × 1050 mm potrebujeme 7ks tvárnic. Latrínu je možné osadiť podobne napr. Na oceľové konzoly, zemné skrutky (min 4ks. rozmer: 63/890 mm). Pri uvažovanom čase používania menej ako 6 mesiacov latrína nepotrebuje základ.

Akú veľkosť jamy je nutné vyhĺbiť pod latrínu?

Veľkosť jamy záleží od viacerých parametrov, hlavne ale od predpokladanej intenzity používania. Min. rozmery odpadovej jamy sú 50 × 50 × 60 cm. Takýto rozmer postačí na víkendové využívanie 1–2 osobami, prípadne na používanie pre robotníkov počas celej doby výstavby rodinného domu, bez nutnosti čistenia. Pre častejšie používanie je nutné odpadovú jamu zvačšíť. Pôdorysný rozmer jamy, bez vytuženia stien ale nemal presiahnuť 60 cm na šírku, aby bolo možné bezpečne osadiť základové kocky.

Dokážem si latrínu zmontovať aj sám?

Montáž latríny je veľmi jednoduchá. Latrínu dokáže zmontovať každý človek. Náročnosť zmontovania je porovnateľná s montážou jednoduchej IKEA skrinky. Všetky potrebné spojovacie prostriedky, ako aj obrázkový návod na montáž sú súčasťou dodávky. Ak si ale netrúfate latrínu zmontovať, náš montážny tím Vám s montážou rád pomôže.

Aké náradie potrebujem na montáž latríny?

Latríny je možné zmontovať rôznymi spôsobmi. Optimálne zosktrutkovať samoreznými skrutkami do dreva o rozmere 4/40, s pĺným alebo čiastočným závitom. Potrebujeme cca 60ks. (sú súčasťou dodania). Ďalej potrebujeme AKUskrutkovač s bitom na PZ 2, alebo TORX 20.

Koľko času zaberie montáž latríny?

Samotné zmontovanie dielcov latríny zaberie asi 5–15 minút, podľa zručnosti montážnika. K bezpečnej a pohodlnej montáži je dobré mať min. 2 osoby.

Ako latrínu ukotvím?

Latrínu je nutné ukotviť hlavne v prípade že je exponovaná na veternom mieste. Tiež aby sme zabránili krádeži (naozaj aj takéto prípady sa stávajú). Ak je postavená vedľa existujúcej budovy, alebo plota, je možné ju priskrutkovať priamo k tejto konštrukcií. V ostatných prípadoch latrínu kotvíme do základu, resp. ku kolíkom zabitým do zeme. K základu je možné kotvenie pomocou L uholníka rozmeru min. 40×40 mm. Tie sa umiestnia ešte pred montážou podlahy k spodnému rámu na vnútornej strane latríny do každého rohu, teda v počte 4ks. Do základu sa priskrutkujú natĺkacími hmoždínkami, do latríny štandardnou skrutkou do dreva.

Aký náter použiť a ako natrieť latrínu?

Latrínu stačí natrieť syntetickou lazúrou na drevo, v min. 2 vrstvách. Na kompletný náter postačí 2,5l balenie. Cena podľa výrobcu 15–25€. Výrobcovia napr. SLOVLUX, BORY, BELINKA a pod. Týmto náterom sa zabezpečí UV ochrana dreva, zamedzí sa jeho tmavnutie. Tiež sa zamedzí zvyšovaniu vlhkosti dreva. Nieje potrebné aplikovať nejakú dodatočnú chememickú ochranu, napr. prípravky KROVSAN, Bochemit na báze boritanových solí. Z dôvodu že drevo bolo tepelne ošetrené a vysušené, nemajú tieto látky žiadne opodstatnenie a nezvýšia životnosť latríny! Náter je najlepšie zrealizovať počas pekného slnečného dňa. Jednoduchšie je natrieť ešte nezmontované dielce, ktoré sa zmontujú už s povrchovou úpravou.

Otázky ku konštrukcií latrín

Aký je rozdiel medzi KLASIK a LUXE?

Hlavným rozdielom je materiál z ktorého je latrína vyrobená. Latrína KLASIK je vyrobená z obyčajných NEHOBĽOVANÝCH dosiek hr. 25mm, ktoré sú však usušené a prešli tepelnou úpravou. Latrína LUXE je vyrobená z rovnakého materiálu, ktorý je však naviac obojstranne OHOBĽOVANÝ, a hrany sú ofrézované na profil PERO+DRÁŽKA. Profily na latríny si vyrábame sami. Výhodou našich vlastných profilov, na rozdiel od bežne dostupných na trhu, je hlavne veľkosť pera a priznané hrany na oboch stranách. Používame veľkosť pera až 8 mm, čo zabezpečí tuhšie spojenie dosiek, bez rizika otvorenia spoja, vplyvom objemových zmien. Obojstrané zošikmenie má hlavne estetickú funkciu. KLASIK je vhodný napríklad na stavby, alebo pre menej náročných užívateľov na estetické prevedenie. LUXE sa uplatní všade, je vhodná na dlhodobé používanie v záhradkách, vo vinohradoch, pre tábory v prírode pri stavbách a rôznych podujatiach.

Aký sú rozmery latríny?

Vonkajšie rozmery latrín sú 82 × 100 cm ± 2cm. (z dôvodu objemových zmien a výrobných odchýlok vplyvom rôznych dodávateľov reziva). Hrúbka stenového panelu v dolnej časti je 40 mm. (model LUXE) a 50mm (model Klasik) Výška latríny je v prednej časti 2120 mm, v zadnej časti 1920mm.

Aká je hmotnosť latríny?

Hmotnosť latríny je cca 105 kg (LUXE), resp. 115 kg. (KLASIK). Max. hmotnosť jedného dielca je 25kg.

Aká je životnosť latríny?

Latrína má pri vhodnej úprave základu a základnej údržbe životnosť min. 10 rokov.

Z akého materiálu je latrína vyrobená?

Latríny vyrábame zo smrekových dosiek (picea abies). Materiál nakupujeme výhradne u slovenských dodávateľov z blízkych, okolitých prevádzok. Spracovávame teda výhradne lokálne slovenské drevo. Všetok nami používaný materiál prechádza tepelným spracovaním! Jednak z dôvodu dosiahnutia potrebnej rovnovážnej exteriérovej vlhkosti spracovávaného materiálu (15%), ale aj z dôvodu ochrany pred drevokaznými činiteľmi. Materiál sa v komorových teplovzdušných sušiarnach prehreje až na teplotu 70°C, na dobu min. 24 hod. Pri tomto procese sa usmrtia všetky vajíčka, larvy a imága drevokazného hmyzu. Rovnako vplyvom vysušenia sa odstránia životné podmienky pre prítomnosť 98% drevokazných húb. Drevo teda nieje potrebné chemicky ošetrovať! Nepoužívame kôrovcové drevo, sušice, neprípustná je prítomnosť akejkoľvek hniloby (tvrdá/mäkká), ani drevosfarbujú­cich húb.

Je možné latrínu vybaviť odpadovou nádobou, prípadne chem. vložkou?

Áno. V prípade, že v objednávke označíte tento variant, upravíme Vám latrínu na vloženie odpadovej plastovej nádoby. Pri označení na úpravu na chemickú vložku Vám v latríne prirpavíme podlahu na celú plochu latríny, aby sa mohlo osadiť chemické kempingové WC.

Je možné latrínu vybaviť plastovým sedátkom?

Áno. Štandardne dodávané drevené sedátko v latríne, je možné doplňiť o plastové WC sedátko. Optimálne je zakúpiť si veľkosť č. 48.